לאחר משא ומתן ארוך, נאלצנו להכריז על סכסוך עבודה בבית הספר ביום חמישי שעבר 1.5.14

Wednesday 7 כMay, 2014

מאז חודש אוקטובר אנו מצויים במשא ומתן עם נציגי ועד עמותת מ.ח.ר. המשא ומתן לא היה קל והתנהל עם לא מעט קשיים, אך אנו יכולים לומר כי לאחר שבעת חודשי המשא ומתן, הצלחנו להגיע להסכמות בנוגע להסכם קיבוצי שיכול להיחתם בקרוב מאוד. ההסכם הקיבוצי שהתגבש כולל מספר חלקים מצומצם מתוך זכויות המורים שצריך להסדיר בבית הספר, אך בהסכמת נציגי ועד עמותת מ.ח.ר ובהסכמת המורים, החלטנו להתמודד רק עם מספר חלקים אלו השנה, בכדי לאפשר חתימה על הסכם קיבוצי במהרה ולא להיגרר לתהליך ארוך ומייגע שיכול להימשך אף שנים. בכל הנושאים שדנו בהם הגענו להסכמות עקרוניות בכל נקודות המחלוקת המרכזיות… עם זאת המשא ומן הופסק בפועל על-ידי ועד עמותת מ.ח.ר והם עד כה מסרבים לחדשו.

השתלשלות העניינים בחודש אפריל:

לאחר פגישה שנערכה ב-2.4, שלחה חברת ועד המורים מייל לנציגי ועד העמותה, מייל המכיל את טיוטת ההסכם שעליה שוחחו בפגישת המו”מ, עם הבקשה המוסכמת כי יעברו על הטיוטה וכי היא תישלח חזרה עם הערות (ולצורך העניין תקבע פגישה נוספת). המייל לא זכה לתשובה ולהתייחסות.

ב-9.4 שלחה חברת ועד המורים מייל נוסף, גם הוא עם מסמכים נוספים עליהם עבדנו בכדי להתקדם, במייל שאלה האם נעשתה עבודה על המסמכים שנשלחו על-ידינו וביקשה לתאם פגישה. מייל זה לא זכה לתגובה.

ב-17.4 שלחה חברת ועד אחרת מייל לנציגי ועד העמותה, חברת הועד הדגישה את הסיכומים כי על נציגי העמותה להחזיר את המסמכים עם הערותיהם, בכדי שתעשה התקדמות, וציינה כי זה לא קרה בינתיים, וגם הציעה פגישה למספר ימים לאחר מכן. מייל זה גם לא זכה למענה…

בשבוע לאחר מכן התקיימו שתי שיחות טלפון עם נציגה מועד העמותה, בשיחות נשאלה מדוע לא נשלחו המסמכים, אך לא השיבה בתשובה עניינית. לאחר השיחה השנייה כאשר התבקשה שהמסמכים ישלחו ושתקבע פגישה, נציגת ועד העמותה אכן קבעה פגישה, אך אף מסמך לא הגיע לרשותנו, אף יום לפני הפגישה (ואף לא עד היום!).

ההתנהלות התמוהה הזו של נציגי העמותה במהלך כל חודש אפריל הינה, לצערנו, הפסקה בפועל של התקדמות לחתימה על הסכם קיבוצי. לנו לא נותר אלא להבין כי נציגי העמותה בוחרים לגרור את רגליהם בתהליך המו”מ ולחזור מהצהרותיהם לחתום על הסכם קיבוצי (לאחר שהצהירו כי יחתמו עד סוף חודש מרץ!).

לכן ביום א’ ה-27.4 שלחנו לועד העמותה מכתב המודיע לועד העמותה כי אנו רואים בחומרה את התנהלותם ושנפעל בהתאם. לאחר שמכתבנו זה זכה לתשובה לא מספקת כלל (טענה כי עדיין נעשית עבודה על המסמכים ואף האשמות כי גם אנחנו עיכבנו את המו”מ…) הכרזנו ביום חמישי (1.5) על סכסוך עבודה.

המשמעות של הכרזת סכסוך העבודה היא שיהיו שבועיים לפתור את המחלוקות לפני שלמורי העמותה תהיה היכולת החוקית לנקוט באמצעים ארגוניים, כלומר לשבש את העבודה הסדירה. אנחנו מאוד מקווים שלא נגיע לכך ומשוכנעים שאם העמותה תרצה נוכל לחתום על ההסכם הקיבוצי עוד לפני המועד באמצע מאי (מאחר שכל הסוגיות העקרוניות הוסכמו כבר). מבחינתנו, מאמץ אמיתי וכן לחתימה נדרש כעת ואנו מקווים שאנשי וועד עמותת ההורים יקבלו החלטה אמיצה ויעמדו בהתחייבויותיהם הפומביות כלפינו, ובצד ההתעקשות להגן על חינוך הילדים, כפי שהתבטאו, יתעקשו לשמור גם על מי שאמון על חינוכם- המורים, וגם על צביונו הדמוקרטי והמוסרי של בית הספר.

במהלך הימים שעברו לאחר הכרזת סכסוך העבודה אנו שומעים על כוונות של חברי ועד העמותה לבצע קיצוצים נרחבים ואף העברה למעסיק אחר לשנת הלימודים הבאה. אנו רואים בחומרה את הניסיון לקבוע עובדות בנושאים אלו ללא חובת הדיווח וההיוועצות עם עמנו.

ועד המורים

הוספת תגובה

התגובה